Yurtdışı Üniversiteler  ile Yurtdışında Eğitim Almak İsteyen Öğrencilere Burs Veren Kurumlar

Yurtdışında yüksek öğretim yapmak isteyen öğrencilere birçok burs imkanı sunulmaktadır. Kısmi ve tam olarak değişen bu burs imkanları başarılı öğrencileri bu şekilde hem ödüllendirmekte hem de maddi olarak yüklerini azaltmaktadırlar.

Burs imkanlarından yararlanabilmek için okullar genel olarak mezun olunan okuldan iyi bir ortalama, iyi bir dil skoru (IELTS, TOEFL, TestDaf) ve bazı özel sınavlar (SAT, GRE, GMAT) istemektedirler. Ancak bu kriterler burs veren kurumlara göre değişmekte olduğu için başvurulacak olan burs kriterlerini detaylı şekilde danışman ekibimizle birlikte incelemeniz gerekmektedir.

yurdisi-universiteler

T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI BURSLARI

Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanlığı tarafından dört yıllık lisans mezunu olan, ALES sınavından en az 70 almış olup, 1987’den sonraki yıllarda doğmuş ve lisans öğretimini 4 üzerinden en az 2.50 ortalama ile tamamlamış olan her Türk vatandaşı bu bursa başvurabilir.

Ayrıntılı bilgi için: http://yyegm.meb.gov.tr/

FULBRIGHT BURSU

Türk öğrenciler Amerika’da yüksek lisans, doktora ve doktora tezi araştırması yapmak için bu bursa başvuruda bulunurlar. Bursiyerlerin Amerika’daki üniversitelere başvuru ve yerleştirme işlemleri Amerika’daki Institute of International Education (IIE) tarafından yapılmaktadır. Öğrencilerin programlarına daha önce başlamaları mümkün değildir. Burslar; öğrencinin seçildiği ders yılı için geçerlidir. Fulbright master bursu bir yıl süre için verilir. Bursu kazanan öğrencilere programa göre bir ya da iki yıl boyunca yıllık $30.000’a kadar destek ile gidiş-dönüş uçak bileti ve sağlık sigortası sağlanır.

Detaylar: https://fulbright.org.tr/

JEAN MONNET BURSU

23 yıldan beri yürütülmekte olan ve AB konusunda bilgi sahibi personel ihtiyacının karşılanmasına destek sağlayan Jean Monnet Burs Programı, Türkiye’deki en köklü ve en prestijli burs programlarından biridir. Avrupa Birliği tarafından finanse edilen Jean Monnet Burs Programı, sadece Türkiye’ye özel bir programdır. 1989 yılında Türkiye Cumhuriyeti ile Avrupa Komisyonu arasında yapılananlaşma ile başlatılmış olan Jean Monnet Burs Programı Türkiye-AB ilişkilerinin en dinamik boyutlarındandır. Türkiye’deki kamu ve özel sektör çalışanları, sivil toplum kuruluşu mensupları, üniversite öğrencileri ile akademik ve idari personele, AB üyesi ülkelerde eğitim imkânı sağlayan Jean Monnet bursları, Türkiye’de toplumun her kesiminden AB ile ilgili konularda uzmanlar yetiştirilmesine katkı sağlayan özel bir programdır. Bursiyerler en az 3, en fazla 12 aylık dönemlerde AB üyesi ülkelerdeki bir üniversitede veya üniversiteye eş değer bir kuruluşta yüksek lisans eğitimi görmekte veya araştırma programlarına katılabilmektedirler.

Ayrıntılı bilgi için: https://www.jeanmonnet.org.tr/tr/

CHEVENING BURSLARI

British Council tarafından verilenChevening bursu, Birleşik Krallık’ın ileri gelen ünivesitelerinde bir yıllık Master eğitimi almak isteyen, geleceğin sıradışı liderlerine yönelik bir burs programıdır. 2 yıl iş tecrübesine sahip olan ve İngilizce yeterliliğe sahip tüm öğrenciler bu bursa başvurabilir.

Ayrıntılı bilgi için : https://www.gov.uk/ government/news/applications-for-20202021- chevening-turkey-awards-are-now-open.tr

YURTDIŞI ÜNİVERSİTELERDEN BURSLAR

Yurtdışında üniversiteler kendi içlerinde öğrencilere burslar sunmaktadır. Bu burslar için direkt olarak okula başvuru yapılması gerekmektedir. Burslar genellikle başarı derecesi baz alınarak verilse de, uluslararası öğrencilere özel, ya da ülke bazlı burslar verilebilmektedir. Üniversitelerin burs başvuru süreçleri üniversiteden üniversiteye farklılık gösterebilmektedir. Bu nedenle güncel bilgiler için okulların web siteleri takip edilmelidir.

GREAT YÜKSEK ÖĞRENİM BURS PROGRAMI

Birleşik Krallık kültür heyeti British Council tarafından organize edilen GREAT Scholarship programı lisans, yüksek lisans veya doktora okumak isteyen 15 Türk öğrenciye eğitim bursu sağlamaktadır.

Burslar okulların yıllık eğitim ücretlerinin tamamını kapsamaktadır. Toplamda 17 Türk öğrenciye verilen burslar mühendislik, hukuk, işletme, sanat ve tasarım ve bilgi teknolojileri dahil pek çok alanı kapsamaktadır.

Ayrıntılı bilgi için: https://study-uk.britishcouncil.org/scholarships/great-scholarships

 

TÜRK EĞİTİM VAKFI BURSLARI

TEV (Türk Eğitim Vakfı); ülkemizde üst düzey yönetici ve mesleğinde uzman kişilerin yetişmesi ve ülkemizin insan gücü kaynağını zenginleştirmek için 1969 yılından beri yurt dışında yüksek lisans, tıp alanında da üst ihtisas ve araştırma çalışmaları için burslar verir. Burslar yalnızca burs verilen ABD ve Batı Avrupa ülkelerindeki en iyi üniversitelerden kabul almak şartıyla verilir. Yurtdışındaki üniversitelerle temasa geçen adaylar kendilerine verilecek süre içinde kabullerini alıp TEV’e vermek zorundadır. Adaylar, yükseköğrenim süresince aldıkları genel not ortalamaları, yabancı dil seviyeleri ile mesleki bilgilerini ölçen sınav sonuçları (GMAT, GRE, TOEFL, IELTS gibi), mülakat sonuçları ve ailelerinin mali durumuna göre değerlendirilir.

Detaylar: http://www.tev.org.tr

burs programlari